Strona główna
Kontakt
menu

Green Books - TheOneRing.net

Coolkon

Browse Happy

Tawerna - fantastyka

Valkiria.Net

Ainur Gate

Wieżowe Wzgórza - J.R.R. Tolkien

  Galeria

Edoras

Twizel

Pelennor

Zobacz więcej

 

o Nowej Zelandii słów kilka...

Nowa Zelandia to bardzo odległy zakątek świata. Zastanawiacie się pewnie, czy ten daleki kraj jest odmienny od naszego? Oto odrobina informacji, które mogą rozwiać Wasze wątpliwości. Zapomnijcie o stwierdzeniach typu: "Nowa Zelandia była brytyjską kolonią i ciągle wygląda jak Anglia", albo - "Nowa Zelandia to zacofany kraj pełen owiec i nudnych ludzi, w którym produkuje się tylko wełnę i masło". Jeśli chcesz zobaczyć tę prawdziwą Nową Zelandię, obejrzyj Niebiańskie Istoty Petera Jacksona z 1996 roku.

Właściwie Nową Zelandię zamieszkuje dużo większy procent nacji Pacyficznej, niż Brytyjskiej. Wszystko zmieniło się dzięki odrodzeniu kultury Maorysów, rosnącej populacji Polinezyjczyków, imigrantom z Azji szukającym pracy i możliwości edukacji, i dzięki turystom z całego świata, którzy zdecydowali się tu pozostać. Mieszanina różnych kultur uczyniła ten kraj pełnym życia i bardzo ciekawym.

Pewnym paradoksem dotyczącym Nowej Zelandii jest fakt, że uważało się zawsze jej mieszkańców za ludzi stonowanych, w pełni wyluzowanych i zawsze spokojnych, ekscytujących się może jedynie sportem. Jej odseparowanie uczyniło jednak z Nowozelandczyków zapalonych podróżników. Każdego roku około 7% populacji podróżuje w różne zakątki świata na długi lub krótki okres czasu, przywożąc ze sobą wiedzę o innych kulturach. Pozwala to później Nowozelandczykom lepiej przyjmować zagranicznych gości.

Mogą Cię interesować pewne podstawowe fakty dotyczące Nowej Zelandii. Władza? Demokracja Parlamentarna. Jak duży jest kraj? Większy, niż Anglia, prawie tak duży, jak Kalifornia. Waluta? Dolar nowozelandzki. Czy telefony działają? Zwykle tak... Czy można tu korzystać z internetu? Jest wszędzie - w każdym mieście znajdziesz mnóstwo kawiarenek internetowych. Czy musisz przywozić swoje własne ręczniki i papier toaletowy? Nie!

A jak jest z pogodą?

Hmm... Oto jest pytanie! Tutaj pogoda jest... zmienna! Nowa Zelandia ma klimat morski, na który ogromny wpływ ma ukształtowanie terenu - głównie długi, zatrzymujący chmury łańcuch Południowych Alp, ale też wysokie szczyty wokół wulkanicznych płaskowyżów. W skrócie, pogoda zależy od tego, co wielki Południowy Ocean przyniesie nad Nową Zelandię i od wysokości nad poziomem morza, na której się znajdujemy. Co ciekawe, na przykład wzgórze Edoras otoczone jest ośnieżonymi górami nawet w lecie.

Wschodnia część alp - w większości na Południowej Wyspie - pozostaje zwykle bardziej sucha, ale deszcz może tu spaść w każdym momencie. Sekretem odpowiedniego podróżowania po Nowej Zelandii jest umiejętność noszenia warstw ubrań, które można zdejmować lub zakładać zależnie od sytuacji. Jeśli przybędziesz do Nowej Zelandii bez ciepłej lub wodoodpornej odzieży, nie martw się. Na miejscu znajdziesz wiele rodzimych produktów odpowiednich na każdą pogodę.

 
 
Strona główna  | Kontakt  |